Do aktywności fizycznej dziecko nie potrzebuje specjalnej zachęty. Niestety nie da się ukryć, że  dzisiaj mamy wiele czynników nie motywujących do wyjścia z domu, zagrania w piłkę, czy zaangażowania się w dodatkowe zajęcia sportowe. Wiemy, że rywalizacja sportu z grami komputerowymi niekiedy bywa trudna, a argumentów przekonujących do wyjścia z domu zaczyna brakować. Wierzymy jednak, że się nie poddajecie i macie swoje sprawdzone metody na zachęcanie dziecka do sportu. Być może nauka sztuk walki będzie jednym z lepszym argumentów?

karate-1665747_960_720

Dla wielu rodziców to dość kontrowersyjny temat. Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi nam do głowy, to brutalne uderzenia, rzuty czy przepychanki. Nie do końca, tak to wygląda, możemy Was zapewnić!

Sporty walki, to nie tylko treningi ukierunkowane na samoobronę, to przede wszystkim idealnie dobrane ćwiczenia fizyczne rozwijające wszystkie partie ciała. Na zajęciach dzieci miło spędzają czas w gronie rówieśników, uczą się współdziałać w grupie oraz chronią ciało przed otyłością oraz wieloma wadami postawy.

Dlatego nie należy, aż tak bardzo obawiać się tego sportu, ponieważ przyczynia się również do kształtowania zdrowych nawyków oraz wyrabia zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu.

karate-851715_960_720

Jakie sport walki wybrać?

Oczywiście jest ich bardzo wiele, te nadające się dla dzieci, to:

  • aikido pochodzące z Japonii. Przede wszystkim pokazuje, jak wykorzystać siłę przeciwnika przeciwko niemu samemu.
  • judo, które również jest Japońską sztuką walki. Jest bardzo często postrzegane jako łagodniejsza odmiana jujitsu. Trening skupia się na rozwoju fizycznym oraz umysłowym. Jest bardzo bezpiecznym sportem, który z pewnością można polecić dzieciom.
  • karate z Japonii, to przede wszystkim nauka techniki obronnej, chociaż wykorzystuje również wiele ruchów skierowanych na atak. Dziecko na treningu nauczy się rzutów, uderzeń dłonią, kopnięć oraz dowie się jak blokować ciosy przeciwnika.
  • kung fu pochodzące z Chin łączy w sobie wiele sztuk walki. W sporcie trenuje się szybkie kopnięcia, rzuty, uderzenia dłonią oraz podcięcia.
  • koreańskie teakwondo – jest to sztuka wykorzystująca nogi i ręce. Bardzo charakterystyczna jest widowiskowa praca nóg i rąk oraz wysokie kopnięcia.
  • jujitsu – które swoje korzenie ma również w Japonii, bardzo często nazywane jest „sztuką ustępliwości”. Jako technikę wykorzystywane są rzuty, chwyty, dźwignie, uderzenie oraz kopnięcia.

boy-3213773_960_720

Jakie zalety będzie czerpało dziecko z  nauki sztuk walki?

  • Rozwija sprawność fizyczną – wszelkie ćwiczenia ogólnorozwojowe, które są wykonywane na treningach podnoszą sprawność Twojego dziecka oraz pozwalają zachować
  • Nauczy się samoobrony – dziecko dowie się jak zachować się w sytuacjach zagrożenia oraz w jaki sposób może się obronić przed napastnikiem.
  • Nauczy się wzajemnego szacunku– w trakcie treningu dzieci uczą się szacunku to kolegów oraz przeciwników z maty. Przede wszystkim uczą się walki zgodnie z zasadami fair – play.

prank-2921184_960_720

Trenowanie sportów walki bardzo korzystnie wpływa na psychikę dziecka, uczy samodyscypliny oraz zwiększa pewność siebie. Wbrew panującemu przekonaniu, że sztuki walki zachęcają do agresywnych zachowań możemy powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. Dziecko, które trenuje potrafi zachować się w sytuacji konfliktowej, nie prowokuje jej, lecz wie co zrobić, aby ją skutecznie zażegnać. Z kolei energiczne dzieci, na treningach znacznie bardziej się wyciszają i stają się spokojniejsze.

Co ważne, przed zapisaniem dziecka na zajęcia warto zapoznać się z polityką szkoły, dowiedzieć się, kto będzie uczył dziecko. Ważne, aby dziecko brało udział w profesjonalnych zajęciach, które będą dla niego bezpieczne oraz będą kształtowały małego adepta pod względem fizycznym oraz psychicznym.

Natomiast gdzie, co i jak? Dowiecie się na naszym portalu. Klikajcie tutaj.

 

 

Źródło: portalaktywni.com