Naukę programowania w jakimś stopniu można przyrównać do tworzenia obrazu przez malarza. Pojawia się jakaś koncepcja, która później za pomocą odpowiednich środków zostaje „powołana do życia”. Programowanie jest to nauka, która otwiera przed dzieckiem szerokie spektrum wiedzy oraz korzyści.

Obcowanie z nowoczesną technologią od najmłodszych lat uczy, w jaki sposób wykorzystywać nowinki technologiczne do własnych celów, a przede wszystkim do ułatwiania sobie życia.

plastic-toy-2696453_960_720

Programowanie jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin na świecie!

W Polsce wiele firm zajmuje się nauczaniem dzieciaków programowania od podstaw, niekiedy nawet bezpłatnie. W 2016 roku rząd uruchomił program, którego założeniem była popularyzacja nauki programowania w szkołach. Takie działania umożliwiają dzieciom lepszy start w dorosłe życie, pomagają zdobyć dobrą pracę i to nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju. Nie jest to jedyny powód, dla którego pojawił się tak spory szum wokół nauki kodowania.

Jest to nauka, która wszechstronnie rozwija umysł. Ucząc się kodowania maluch pozyskuje nie tylko tę umiejętność, ale również rozwija się intelektualnie.

mobile-2639332_960_720

Po pierwsze uczyć się programowania, to uczyć się logicznego myślenia…

Programowanie jest troszeczkę jak gra w szachy, zawsze należy przewidzieć, co się wydarzy oraz jaki pojawi się skutek działania. Kodowanie nie jest jedynie uczeniem się, a następnie używaniem określonych instrukcji oraz funkcji – jest to przede wszystkim zdolność logicznego myślenia i analizowania.

Sam proces twórczy popycha do wysuwania wniosków oraz precyzowania swoich zamierzeń. Krótko mówiąc Twoje dziecko nauczy się myślenia!!

Na zajęcia można zapisać malucha już od 3 roku życia. Oczywiście poziom zajęć dopasowywany jest do wieku uczestników, im szybciej dziecko zacznie się uczyć tym łatwiej przyjdzie mu przyswajanie wiedzy.

writing-711281_960_720

Po drugie: programowanie = kreatywność!

Jak wcześniej wspominaliśmy, programowanie to nauka poszukiwania i wysuwania wniosków, czyli również nauka kreatywności. Ponieważ, aby odnaleźć rozwiązanie, najpierw należy je wymyślić, a później okazuje do rozwikłania problemu można zastosować wiele ścieżek. Dzieci uczą się podchodzić do problemu w różnorodny sposób, nigdy nie kończą swojej pracy na jednym utartym schemacie. To własnie buduje kreatywność!

Jest to również doskonała zabawa!

Najmłodsi, uczą się budując obiekty za pomocą klocków (tak to trochę wygląda), jest to charakterystyczna metoda dla wybranych języków programowania. Każde dziecko uwielbia budować z klocków, dlatego z przyjemnością tworzy przedmioty za pomocą małych brył. Na takim etapie nauka przypomina dobrą zabawę.

child-1864718_960_720

Po trzecie: programowanie nauczy rozwiązywania problemów!

Ktoś zapyta jaka zależność jest między programowaniem a rozwiązywaniem problemów? Otóż prosta!

Jak już wcześniej wspominaliśmy dzieciaki w trakcie nauki poznają wiele komend, których znajomość pozwala na ukończenie wyznaczonego zadania. Uczą się jakiej użyć komendy oraz jak ułatwić sobie rozwiązanie problemu.

Sama nauka pokazuje dziecku w jaki sposób podejść do problemu, jak go przeanalizować oraz jakie metody zastosować, aby osiągnąć cel.

Ma to również przełożenie na życie codzienne, ponieważ wyrabia nawyk poszukiwania lepszych i bardzie wydajnych rozwiązań.

plastic-2713091_960_720

Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka!

Istotne jest, aby nauczyć dziecko poruszania się po elektronicznym świecie, ponieważ mechanizacja będzie jeszcze bardziej się nasilać. Wystarczy spojrzeć na kraje w których technologia mocno „wbija się” w życie codzienne, czego przykładem jest obywatelstwo jakie nadaje się robotom. To pokazuje nam, że im szybciej nauczymy dziecko poruszać się po takim świecie, tym łatwiej się w nim odnajdzie.

Nauka programowania ma jeden zasadniczy plus:  zmienia dziecko z biernego konsumenta w świadomego użytkownika oraz być może  twórcę w przyszłości.

baby-boy-1508121_960_720

Oczywiście nie każdy, kto podejmie naukę stanie się programistą. Podobnie jak w przypadku wielu innych wyuczonych zawodów, ale nawet jeżeli tak się nie stanie, to dlaczego nie spróbować? Nie stworzyć dziecku możliwości na sprawdzenie swoich predyspozycji w tej dziedzinie. Dla jednych dzieciaków będzie to przyjemna zabawa, dla innych pasjonujące zadanie i wiedza którą będą chcieli rozwijać.

Przekonaliśmy? Nie wiesz co dalej? Zajrzyj na nasz portal tam znajdziesz propozycję zajęć dla Twojego dziecka!

Źródło: blog.strefakursow.pl

Programowanie, zajęcia komputerowe dla dzieci

Zobacz więcej na corobic.pl