Dzisiaj Święty Mikołaj w naszym wyobrażeniu to wesoły, siwy Pana w czerwonym kubraku z dużym brzuchem. Na wyobrażenie dość mocno wpłynęła reklama Coca – Coli. Kampania reklamowa oraz jej główna postać – Św. Mikołaja powstały w XX wieku, jej twórcą był artysta Fred Mizen. Od 1930 roku wygląd Mikołaja pozostał bez zmian.

Wizerunek świętego Mikołaja na przestrzeni czasu został dość mocno zmieniony. Kiedyś jego strój przypominał ubranie biskupa, dzisiaj natomiast wygląda trochę jak krasnal.

santas-hat-1918795_960_720

Ale, czy wiecie jakie jest jo nim wyobrażenie na świecie?

Zacznijmy może od nas 😀 niby wszyscy wiemy, a jednak…

U nas prezenty w dzień Bożego Narodzenia roznosi Gwiazdor, chociaż pomału zostaje wypierany przez Świętego Mikołaja. Sama nazwa pochodzi od gwiazdy, którą kolędnik rozświetlał sobie drogę, podczas rozdawania prezentów.

W krajach anglojęzycznych św. Mikołaj to Santa Clause lub Father Christmas. Przynosi on prezenty dzieciom w Wigilię Bożego Narodzenia, aby dostać prezent należy najpierw napisać list i podzielić się w nim swoimi życzeniami. Listy następnie są wrzucane do kominka, aby przy pomocy dymu życzenia mogły trafić do samego nieba. Oczywiście podobnie jak u nas, niegrzeczne dzieci nie otrzymują prezentów.

santas-list-1902136_960_720

Włosi zamiast św. Mikołaja mają wróżkę La Befana. Nie jest ona taka miła jak starszy, siwy Pan. Wyglądem przypomina czarownicę, lata na miotle, a prezentami obdarowuje w nocy z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli.

Niegrzeczne dzieci obawiają się, że zamiast prezentów w swojej skarpecie znaleźć mogą popiół, czosnek lub cebule. Dzieci grzeczne nie muszą się obawiać, zwyczajem jednak jest stawianie wina i cytrusów obok łóżka, aby zyskać przychylność wróżki.

Legenda głosi, że o narodzinach Jezusa dowiedziała się od Trzech Króli. Zbłądziła jednak po drodze i nie zdążyła przywitać dzieciątka. Dlatego po dziś dzień lata na miotle i podrzuca prezenty do każdego domu, w którym jest dziecko z nadzieją, że tam właśnie może być malutki Jezus.

santas-arm-1906512_960_720

Żeński odpowiednik pojawia się również we Francji. Jest to Dame Abonde. Jest to jednak dobra wróżka, która odwiedza grzeczne dzieci w czasie snu i rozdaje im prezenty. Pojawia się w sylwestrową noc.

Upominki rozdaje również Padre Noël oraz jego pomocnik Pre Fouettard, który doskonale wie jak zachowywało się dziecko przez cały rok i na jaki prezent zasłużyło.

W Rosji, w sylwestrową noc, prezenty rozdaje Dziadek Mróz oraz Śnieżynka.

Julemanden to duński święty Mikołaj. Upominki roznosi wraz z elfami. Dzieci dla podróżników przygotowują mleko i pudding. Rano największą radość sprawiają im pozostawione okruszki.

Belgów z kolei Mikołaj odwiedza dwa razy. Po raz pierwszy 4 grudnia, aby sprawdzić czy dzieci były grzeczne. Po raz drugi pojawia się 6 grudnia, tym razem już z prezentami, za dobre sprawunki oraz z rózgą za złe zachowanie. Dzieci dla osiołków przygotowują marchewkę i sianko.

W ostatnią sobotę listopada w Holandii pojawia się Sinterklaas. Przypływa statkiem do miasta, a następnie na białym koniu paraduje po mieście i odwiedza parę książęcą. Po drodze pyta napotkanych o to, czy byli grzeczni tego roku. 5 grudnia to dzień, w którym wszyscy szukają prezentów, ukrytych w najdziwniejszych miejscach.

saint-nicholas-2793725_960_720

W Hiszpanii dzieci na prezenty czekają 6 stycznia. Upominki wręcza Los Reyes Magos: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. Tradycyjnie, wieczorem przygotowuje się trzy kieliszki sherry oraz marchewkę by nakarmić wielbłądy którymi przybędą.

W niemieckich domach z kolei pojawia się Frau Berta. Wyglądem przypomina nieco włoską Befanę. Jest odrażająca, ma wielkie stopy i ogromny nos. Grzecznym dzieciom pozwala zasnąć, natomiast dla niegrzecznych jest postrachem. Prezenty najczęściej pozostawia na parapetach lub schodach, albo wkłada je do specjalnych skarpet lub pod poduszkę. Do domów grzecznych dzieci dostaje się przez komin.

christmas-2597892_960_720

Jak widzicie, co kraj to obyczaj, każdy ma swojego „Mikołaja” Choć wygląd mają przeróżny, cel jest jeden: nagrodzić grzeczne dzieci, a niegrzeczne nastraszyć, aby w przyszłości były grzeczne.

No i oczywiście jest to wspaniała tradycja świąteczna, którą należy pielęgnować jak najdłużej. Niech Wasze pociechy wierzą w Świętego Mikołaja 🙂

Źródło: http://swiety-mikolaj.com/swiety-mikolaj-na-swiecie.html