Piłka nożna, to dyscyplina której chyba nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Na ogół znamy jej zasady, no może czasem pewne kwestie taktyczne sprawiają trudność 😛 Dzisiaj jednak nie o zasadach gry, ale o samej dyscyplinie i o tym dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia.

Jest to jeden z popularniejszych sportów w Polsce. Wielu rodziców ogląda mecze przygląda się wspaniałej grze, myśląc jednocześnie: chciałbym, aby dla mojego dziecka stało się to również pasją.

Oczywiście jest to marzenie jak każde inne – do zrealizowania!

Jednak należy pamiętać, że sukces w tej dziedzinie wymaga wielu treningów i ciężkiej pracy.

football-1533213_960_720

Piłka nożna, to przede wszystkim zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu dziecka!

Prawie każde dziecko swoją przygodę z piłką rozpoczyna bardzo wcześnie. Od najmłodszych lat uczy się gry w trakcie zabawy z kolegami. W ten sposób własnie zaspokaja swoją potrzebę ruchu, nie u każdego malucha podwórkowa gra przeistacza się później w pasję, którą pragnie rozwijać.

Natomiast rodzice nie zawsze decydują się na to, aby kierować dziecko w tą stronę, gdyż nie jest to pewny zawód. Czasem jednak warto popchnąć dziecko w kierunku realizacji marzeń. Jak, to się mówi: róbcie w życiu to, co sprawia wam przyjemność, a nie przepracujecie ani jednego dnia.

boys-2769553_960_720

Gra w piłkę nożną – rozpoczęcie nauki!

Naukę warto rozpocząć od zapisania dziecka na sportowy obóz letni, gdzie nauczy się samodzielności oraz zdobędzie niezbędne umiejętności. Takie zajęcia uzupełniane są w wiedzę merytoryczną potrzebną do poznania, a później do doskonalenia wielu technik piłkarskich.

Następnym krokiem powinno być zapisanie dziecka do szkółki piłkarskiej, najlepiej takiej, która oprócz tradycyjnych metod nauczania oferuje program profesjonalnych treningów. Rekrutacja do takich szkół odbywa się przy pomocy testów psychologicznych oraz piłkarskich.

boy-2549319_960_720

Obecnie pojawia się coraz więcej szkółek, które swoją naukę opierają na metodach angielskich i brazylijskich. Wyróżniają się na tle pozostałych, ponieważ podchodzą indywidualnie do każdego małego zawodnika oraz przywiązują dużo uwagi do rozwoju umiejętności technicznych.

Taki sposób działania przybliża Wasze dziecko do wymarzonej kariery. Oczywiście jeżeli włoży ono dużo serca i pracy oraz otrzyma Wasze wsparcie może w przyszłości zostać doskonałym graczem.

children-2455297_960_720

A jeżeli nie karierę, to jakie korzyści da dziecku sama nauka gry:

  • przyczyni się do prawidłowego rozwoju układu mięśniowo – kostnego,
  • poprawi koordynację ruchową,
  • zapobiegnie wadom postawy,
  • nauczy współpracy w grupie,
  • samodyscypliny,
  • uodparni na stres
  • poprawi samopoczucie oraz przyczyni się do wzrostu pewności siebie.

team-2444978_960_720

Pojawia się jeszcze jedno pytanie, czy nie jest to sport zbytnio obciążający dla dziecka?

Oczywiście nic nie szkodzi, jeżeli jest robione z rozsądkiem. Ważne jest, aby każdy trening dopasowany był do wieku oraz predyspozycji dziecka. Na różnym etapie rozwoju, nauka dzieci różni się znacznie od siebie. Maluchy zaczynają naukę bawiąc się z piłką, wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe, które poprawiają koordynację oraz sprawność ruchową.

Dopiero odpowiednio przygotowane dziecko może rozpocząć przygodę z piłką nożną.

baseball-1929542_960_720

Starsze dzieci rozpoczynają „właściwe” treningi, na których uczą się gry taktycznej oraz poznają nowe umiejętności. Do prawdziwej szkółki piłkarskie można zapisać pociechę w wieku 5-6 lat.

Mamy nadzieję, że choć trochę rozwialiśmy wasze wątpliwości, co do zapisana dziecka na zajęcia piłkarskie. Warto dbać o rozwój fizyczny dziecka oraz o jego aktywność fizyczną, bo ona kształtuje nie tylko ciało, ale również charakter.

Propozycje zajęć znajdziecie na naszym portalu w odpowiedniej sekcji, lub klikając tutaj.

źródło: parenting.pl

Piłka nożna dla dzieci!