Zanim postanowicie uczynić swoje dziecko najszczęśliwszym na świecie posiadaczem psa. Na początek powinniście dowiedzieć się jak wasza najmłodsza pociecha będzie postrzegać nowego, włochatego mieszkańca domu.

Najmłodsze dzieci traktują zwierzęta trochę jak zabawki, które mogą poprzytulać, poskakać po nich czy pociągnąć za ucho. Niestety, o ile pluszowy miś nie zareaguję w żaden sposób, pies z pewnością posiada granice tolerancji na dziecięce zaczepki.

dog-571125_960_720

Dlatego najistotniejsze na samym początku jest wybranie właściwej rasy, ale i samego usposobienia psa. Jak wiadomo nie sama rasa warunkuje usposobienie i charakter czworonoga. Każdy pies jest inny.

Drugim etapem o którym należy pamiętać jest fakt, iż pies pomimo swojego uroczego wyglądu jest przede wszystkim zwierzęciem. Oczywiście staje się członkiem rodziny, ale musi również doskonale wiedzieć jak w niej funkcjonować i się odnaleźć. Proste reguły i zasady sprawią, że nie będzie zagubionym, a szczęśliwym zwierzęciem.

Od samego początku musimy pamiętać, aby wychować psa i nauczyć go jak obcować z dzieckiem i na odwrót.

Dobry kontakt malucha z czworonogiem bardzo mocno wspomaga jego wychowanie emocjonalne oraz społeczne. Kontakt uczy nie tylko szacunku, ale również respektu, troski oraz zainteresowania drugim człowiekiem.

child-1062135_960_720

To zostało udowodnione naukowo!

Jak udowadniają amerykańscy naukowcy, posiadacze psów znacznie rzadziej odwiedzają lekarzy pierwszego kontaktu. Zasługa nie polega jedynie na konieczności spacerów z jaką wiąże się posiadanie psa. Jedną z głównych zalet jest pozytywny wpływ psów na łagodzenie objawów stresu. Pies jest najlepszym wsparciem oraz towarzyszem dla rodziny, jedynym warunkiem, aby wszyscy byli szczęśliwi jest odpowiednie wychowanie psa, nauka norm i obowiązków oraz dom, który obdarzy go miłością.

child-448414_960_720

Pierwsze spotkanie jest najważniejsze.

Przy pierwszym spotkaniu dobrze jest wziąć pod uwagę różnice w postrzeganiu świata oczami psa i oczami dziecka.

Szczeniak poznaje otoczenie poprzez lizanie oraz branie wszystkiego do pyszczka. Maluch z kolei, aby poznać nowego przyjaciela powinien dobrze przyjrzeć mu się z bliska, dotknąć.

Jeżeli mądrze przeprowadzisz to pierwsze spotkanie przed wszystkim odczujesz spokój, a dwie małe istoty będą miały możliwość na nawiązanie wzajemnej relacji. Jeżeli spotkanie przebiegnie prawidłowo to ten pierwszy, najtrudniejszy krok macie już za sobą.

Następnym etapem jest wyznaczenie granic dla obu „maluchów”. Szczeniakowi należy dać do zrozumienia, iż gryzienie małego człowieka nie jest akceptowalne. Dziecko z kolei musi się dowiedzieć w jaki sposób postępować z pieskiem, oraz co wolno, a czego nie wolno robić. Przede wszystkim pokaż, że nie należy go szarpać za sierść ogon ani uszy, oraz że nie należy wkładać rąk do pyska, nosa czy uszu 🙂

puppy-1806092_960_720

Pies dla jedynaka?

Jeżeli z kolei twoja pociecha jest jedynym dzieckiem w domu, zakup psa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem i dobrą decyzją procentującą na drodze rozwoju emocjonalnego.

Kontakt z psem przede wszystkim będzie wpływał na ułatwienie relacji dziecka z otoczeniem oraz rówieśnikami. Jest doskonałą terapią dla dzieci, które są wycofane lub zwyczajnie boją się braku akceptacji w grupie społecznej. Psycholog oraz behawiorysta zwierzęcy Andrzej Kłosiński mówi, że pupil może dać naszemu dziecku naprawdę wiele. W szczególności bezwarunkową miłość, przywiązanie, wsparcie i towarzystwo na co dzień.

dog-1561011_960_720

Dlatego też jeżeli czujesz się na siłach, aby przyjąć pod swój dach kolejnego członka rodziny, tym razem czworonożnego, nie zastanawiaj się.

Psu możesz zagwarantować kochający dom, odpowiedzialną opiekę, a Twoje dziecko zyska wiernego, niezastąpionego przyjaciela oraz kompana każdej szalone zabawy.

 

Źródło: http://www.milionkobiet.pl/dziecko/wychowanie/dziecko-i-pies-najlepszy-wybor,24066,1,a.html