Nie ma osoby, która nie słyszałaby choć jednej zabawnej łamigłówki dla dzieci. Jedna z nich nawet pojawiła się w tytule artykułu – z pewnością jest znana każdemu z was.

Dzieci wprost uwielbiają słowne zabawy, a jeszcze bardziej przepadają za wymyślaniem własnych.

Warto zatem zapoznać się z kilkoma rymowankami i za ich pomocą urozmaicić czas spędzony w długiej kolejce lub w poczekalni u lekarza, gdzie czas wlecze się w nieskończoność, a możliwości zabawy są dość mocno ograniczone.

Zagadki to nie tylko forma zabawy, mają również korzystny wpływ na rozwój Twojego malucha. Dziecko rozwiązując je, rozwija jednocześnie swoją wyobraźnię, kreatywność oraz poczucie humoru.

Nie da się ukryć, że takie zagadki bawią nie tylko najmłodszych, ale rodziców również, w szczególności jeżeli to Twoja pociech wymyśla zagadkę dla ciebie 🙂

feet-619399_960_720

Śmieszne zagadki dla dzieci, czyli jakie?

Śmieszne zagadki, to krótkie gry słowne (łamigłówki) wymyślane najczęściej przez najmłodszych. Układając taką zagadkę nie musimy tworzyć bardzo skomplikowanej opowieści, aby rozwiązanie jej nie było zbyt trudne.

Bardzo dobrym pomysłem jest odnoszenie się do wspólnych doświadczeń lub historii, które niedawno się wydarzyły.

Jeżeli brak wam pomysłów w każdej chwili możecie się posiłkować książeczkami dla dzieci – w których znajduje się bardzo dużo, gotowych, śmiesznych zagadek.

child-636022_960_720

Zagadki o zwierzętach.

Wspominamy o zagadkach związanych ze zwierzętami ponieważ, to jedne z bardziej lubianych przez dzieci.

Oczywiście bawiąc się w zgadywanki nie wymyślajcie zbyt trudnych pytań, najlepiej jeżeli dopasujecie je do wieku malucha.

Najmłodszych możemy zapytać nawet o to, które zwierzę robi muuu, lub które lubi bawić się w błocie.

Poniżej kilka naszych propozycji:

  • w kropki ma spódnice lubi zjadać mszyce (biedronka),
  • ma krótkie nóżki i mały ryjek, chociaż ma igły, nigdy nie szyje (jeż),
  • lubi wodę i zielone, nóżki bardzo krzywe ma. Gdy się zgubi, szuka mamy krzycząc głośno kwa, kwa, kwa (kaczka),
  • choć ma grzebień to nigdy się nim nie czesze (kogut),
  • sam buduje sobie domek, drzewo tnąc zębami. Świetnie pływa. Umie robić most na rzece oraz tamy (Bóbr).

child-1429190_960_720

Kalambury.

Oczywiście zgadywanki mogą mieć również formę graficzną, jeżeli tylko macie przy sobie kawałek kartki i coś do pisania.

Wspólnie wymyślcie kilka haseł, następnie spiszcie je na karteczkach wrzućcie do pojemnika, po czym niech każde z was wylosuje kolejno karteczkę.

Sam etap losowania dostarcza już sporo zabawy i uśmiechu na twarzy dziecka, a zgadywanie i rysowanie to kolejne powody do radości.

Oczywiście kalambury nie muszą przebiegać jedynie w formie rysunkowej. Hasła z karteczek możecie także pokazywać. Naśladowanie zwierząt również może być zabawnym doświadczeniem dla dziecka.

ystad-1578911_960_720

Zagadki związane z postaciami z bajek.

Jeszcze inna propozycja zabawy 🙂

Zamiast opowiadać jedynie o Kopciuszku czy Królewnie Śnieżce możecie uzupełnić opowieści w zgadywanki i wzajemnie przepytać się z fabuły opowiedzianej bajki.

Jak mieli na imię bohaterowie? Kto był dobry, kto był zły? Jak zakończyła się opowieść?

Taka forma zabawy zachęca dziecko do aktywnego słuchania opowieści, ponieważ świadomość, że bajce będą towarzyszyły zagadki sprawia, że najmłodsi uważnie słuchają, aby nie przegapić żadnego zdarzenia, oraz aby później móc odpowiedzieć na zadane pytanie.

plush-toys-1669925_960_720

Oczywiście zabaw słownych jest całe mnóstwo, i tak naprawdę od was zależy w jaki sposób chcecie bawić się z dzieckiem i o co chcecie zapytać. Ograniczać was może jedynie wyobraźnia. Jeżeli jej wam zabraknie, dziecko z pewnością wymyśli coś zabawnego dla was. Grunt to nie tracić poczucia humoru i kreatywności.

Zabawy dla dzieci na CoRobic.pl

Zobacz więcej na corobic.pl