Język obcy – z rozpoczęciem jego nauki, przez młodsze dzieci bardzo często wiąże się wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się kiedy dziecko powinno ją rozpocząć. Niestety nie mamy dobrej wieści, nie odpowiemy na to pytanie. Wiecie dlaczego?

child-1871104_960_720

Ponieważ każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie i zupełnie inaczej przyswaja wiedzę. Dlatego nie ma prawidłowej odpowiedzi.

Wiadomo, im szybciej zaczniemy oswajać dziecko z językiem obcym tym lepiej.

Małe dzieci mają zdolność przyswajania każdego języka w sposób intuicyjny i naturalny, podobnie zresztą uczą się języka polskiego. Ważne jest, aby nic nie przyspieszać, ponieważ każdy mały człowiek rozwija się we własnym tempie i nie powinniśmy zbytnio w nie ingerować.

Niech proces nauczania odbywa się w sposób niewymuszony i jak najbardziej naturalny.

childrens-books-1246675_960_720

Oczywiście można trafić na stwierdzenie, że im szybciej rozpocznie się nauka, tym lepiej ponieważ wzrastają szanse na szybsze i skuteczniejsze umiejętności komunikacyjne dziecka.

I pewnie tak jest! Nie chcemy z tym polemizować, ważne, aby nic nie przyspieszać i nie robić na siłę.

Jedna z bardziej znanych metod nauczania języków obcych Metoda Helen Doron zakłada, że już trzy miesięczne dziecko może swobodnie rozpocząć naukę.

feet-619399_960_720

Najczęściej jednak mówi się, iż optymalny wiek na rozpoczęcie nauki to 3 lata. Co ważniejsze, po wcześniejszym osłuchaniu się z językiem konstrukcje gramatyczne, rozumienie ze słuchu oraz nauka słówek przychodzi bez większego problemu.

Warto pamiętać, że nauka będzie najbardziej skuteczna, jeżeli dziecko zdąży opanować język polski 😛

Nie wymagajmy od dziecka zbyt wiele, jeśli ma jeszcze problemy z mową ojczystą.

child-2916844_960_720

A teraz najważniejsze, jak uczyć malucha języka obcego!

Napiszemy o najmłodszych dzieciakach ponieważ w ich przypadku nauka przebiega zupełnie inaczej, niż u starszych dzieci.

Najczęściej w świat języków wprowadzane jest przez zabawę. Dziecko uczy się poprzez oglądanie bajek, słuchanie piosenek, które wzbudzają zainteresowanie i zaangażowanie malucha.

Chyba jedną z najlepszych metod (najczęściej polecanych) jest metoda zanurzenia w języku. Polega ona na otoczeniu obcą mową, poprzez całe konstrukcje gramatyczne przykładem jest prowadzenie rozmowy z maluchem w języku obcym.

babe-2964756_960_720

A jakie korzyści wynosi dziecko ucząc się języka obcego?

O tym, że warto nie musimy nikogo przekonywać. Wszyscy wiemy, że obecnie znajomość drugiego języka jest niezwykle potrzebna w życiu i w pracy.

Nauka wpływa również na rozwój dziecka:

  • wzrasta przyswajanie umiejętności językowych,
  • rozwija umiejętności umysłowe,
  • poprawia zdolności koncentracji,
  • uczenia się oraz zapamiętywania.

Umożliwiając dziecku naukę języków obcych poszerzamy jego horyzonty. Uświadamiamy, że istnieją inne kraje, społeczeństwa i języki które różnią się od naszego.

Rozpoczęcie nauki w wieku przedszkolnym to bardzo dobry start w przyszłość. Ucząc dziecko należy kłaść nacisk na komunikację, a później dołączyć do tego gramatykę i słówka. Najważniejsze jest to, aby dziecko ucząc się czuło się swobodnie, bo stąd już prosta droga do opanowania podstaw każdego języka obcego.

 

A jaki język wybrać? Niemiecki, angielski a może hiszpański? Zapraszamy do nas.

 

Źródło: telegraph.co.uk