Eksperymenty w kuchni nie zawsze muszą być związane z przygotowywaniem przekąsek i posiłków. Zapraszamy do zabawy z jedzeniem. Tak, tak jedzenie służy również do zabawy, pomaga rozwijać kreatywność dziecka oraz zdolności sensoryczne i małą motorykę. Zobaczcie co może powstać ze wspólnych eksperymentów. Zapewniamy, że czeka Was świetna zabawa i miło spędzony czas. Zapytacie pewnie co też ciekawego można zrobić z produktów spożywczych? Przeczytajcie i zobaczcie sami…

people-2560321_960_720

Nasz spożywczy faworyt numer jeden- Makaron 😀 Oczywiście uwielbiamy go polanego pysznym sosem, ale w surowej postaci może posłużyć do tworzenia wspaniałych bransoletek oraz wisiorków, wspominaliśmy o tym całkiem niedawno w naszym poście na Facebooku.

Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie przygotować pięknej makaronowej biżuterii na dzień babci. Do wykonania wystarczy kawałek sznurka, na który nawleczemy makaron. Aby było bardziej kolorowo można pomalować makaron, dodać odrobinę brokatu czy plasteliny. Wszystko zależy od pomysłowości Waszych pociech.

child-990139_960_720

Z pozostałości makaronowych wyrobów można zrobić małą mieszankę. Wymieszajcie kilka rodzajów makaronu o różnych kształtach i rozmiarach. Następnie rozpocznijcie wspólne ćwiczenia spostrzegawczości. Jak najlepiej to zrobić? Zainscenizujcie małe przedstawienie. A gdzie rozdzielało się popiół od maku? W kopciuszku oczywiście.

Zróbcie domowy teatr i odegrajcie scenę z kopciuszka, niech Wasz maluch poćwiczy spostrzegawczość i precyzję posługiwania się palcami, wybierając z miseczki określone kształty makaronu.

noodle-1506225_960_720

Można również spróbować zorganizować mały teatrzyk kukiełkowy. Najlepsze postacie powstaną z kolb kukurydzy, do których można doczepić włosy, namalować oczy i przy odrobinie pomysłowości można również przygotować ciekawe ubranka. Cóż to za przedstawienie bez oprawy muzycznej?

Z grochu, fasoli, czy kaszy można stworzyć instrumenty, które wprowadzą nastrój w przedstawieniu. Zapytacie w jaki sposób? Wystarczy nasypać odrobinę do plastikowej butelki lub wersja dla bardziej odpornych- perkusja z garnków.

child-559415_960_720

Możecie również spróbować zrobić pachnącą ozdobę do domu. Tutaj chyba najlepiej sprawdzi się pomarańczo i goździki. Możecie postawić na kreatywność dziecka, wybrać piękną pomarańczę dać goździki i niech dziecko ułoży dowolny wzór. Można również zrobić wcześniej małe dziurki i poprosić dziecko, aby umieściło w nich goździki. To zadanie będzie wymagało od dziecka większego skupienia i dokładności. Sam efekt będzie piękny i pachnący.

holidays-2101720_960_720

Teraz czas na starą dobrą zabawę 😀 pewnie sami znacie ją z dzieciństwa – ziemniaczana pocztą. Całą radość z tej zabawy dostarczą ziemniaczane pieczątki. Bo co kojarzy się dziecku z pocztą – panie przybijające pieczątki na listach. Stwórzmy taką pocztę, przygotujcie kilka listów oraz pieczątki. W przygotowaniu stempelków musimy trochę pomóc. Przekrójcie ziemniaki na pół, następnie na gładkiej powierzchni wytnijcie dowolne wzroki, jeżeli chcecie aby były bardziej precyzyjne wykorzystajcie w tym celu foremki do ciastek. Potrzebna będzie jeszcze farba w której można zamoczyć pieczątki. I gotowe, teraz poczta może rozpocząć nadawanie listów. 😀

christmas-3013762_960_720

Dla bardziej artystycznych dusz, mamy również propozycję. Zrobimy małe dzieło sztuki, będzie to obraz lub kolaż z wykorzystaniem sypkich produktów, jakie akurat macie w kuchni. Może to być kasza, nasiona sezamu, gorczycy lub bułka tarta. Narysujcie szkic na kartce, bądź kartonie, następnie posmarujcie wybrane elementy szkicu, posypcie wybranymi ziarenkami – obrazek gotowy. Oprócz pięknego obrazka dziecko pozna różne kształty, wielkości, kolory i tekstury.

paint-2924891_960_720

Co powiecie na mały ogródek? Do tego niezbędne będą ziarenka na przykład fasoli, słoiczek z wodą oraz gumka recepturka. Oczywiście wyhodowanie roślinki zajmuję trochę czasu. Można również posiać kiełki, które później z powodzeniem można wykorzystać na przykład na kanapki.

Zabawa będzie jednocześnie doskonałą lekcję biologii, albo ekologii. Na podstawie roślinek możemy pokazać dziecku ile czasu i wody jest potrzebne aby urosła taka mała roślinka, a następnie opowiedzieć ile może potrzebować drzewo. Sugerując jednocześnie, że nie wolno ich niszczyć bo potrzebują bardzo dużo czasu aby znowu odrosnąć.

aromatic-plants-130414_960_720

W trakcie zabawy należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Róbmy wszystkie czynności w taki sposób, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Pomagacie w wycinaniu, przecinaniu. Bezpieczna kuchnia to bardzo ważny element wspólnej zabawy, nic nie zakłóci wam spokoju. Będzie można skupić się na samej zabawie.

Źródło: www.edziecko.pl/czas_wolny/1,79584,9904051,Bizuteria_z_makaronu__pachnace_ozdoby___bawimy_sie.html