Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się jakie bajki wybrać dla swojej pociechy? Co przeczytać na dobranoc? Dzisiaj spieszymy z podpowiedzią i jednocześnie małą pomocą. 🙂
Oczywiście, jak każdy z nas wie bajki, nie tylko mają dostarczać rozrywki, ale również spełniać funkcję edukacyjną, poznawczą oraz powinny wpływać na rozwój intelektualny i emocjonalny.
Niestety z szerokiego wachlarza możliwości trudno jest wybrać tę właściwą, oraz odpowiednio dobraną do rozwoju emocjonalnego naszego dziecka. Spora część z nich przepełniona jest grozą, co niestety skutkuje negatywnym wpływem na wyobraźnię oraz rozwijający się umysł młodego człowieka.
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na fabułę i treść. Możemy dokonać klasyfikacji na dwa typy bajek:
- te które opowiadali i czytali nam rodzice w dzieciństwie – niestety tutaj znajduje się sporo elementów grozy. Oczywiście w tych współczesnych również nie brakuje tego elementu,
- kreskówki z kolei w swojej fabule zawierają sporą dawkę agresji i przemocy, która również może wpływać niekorzystnie na rozwój dziecka.
Zacznijmy zatem od początku, od klasyków z naszego dzieciństwa. Mowa oczywiście o bajkach Braci Grimm i Hansa Christiana Andersena. Ich tematyka odnosi się do problemów, których małe dziecko nie rozumie.
Przykładowo „Czerwony Kapturek”, znalazł się na liście niepolecanych bajek. Pytanie dlaczego?
Spieszymy z wyjaśnieniem, oczywiście chodzi o element w którym wilk zjada babcię, co z reguły dość mocno oddziałuje na wyobraźnię dziecka.
Maluchy nie potrafią również zrozumieć dlaczego siostry Kopciuszka, pod namową matki muszą obciąć palce, aby wcisnąć stopę w pantofelek. Oczywiście te bajki są tradycyjne i piękne lecz, aby zostały w pełni zrozumiane lepiej odłożyć je na później, kiedy dziecko będzie starsze.
Współczesne historię przepełnione są przemocą i agresją. Sporo w nich postaci o nieziemskich zdolnościach. Opowieści skupiają się na agresywnych walkach bohaterów, którzy w konsekwencji giną aby ponownie ożyć i zadać ból innym. Scenerie w których zmagają się bohaterowie owiane są grozą i tajemniczością.
Dzieci wielu z tych wydarzeń zwyczajnie nie rozumieją, dlatego należy wybierać opowieści zarówno czytane jak i oglądane, których fabuła będzie rozumiana przez małego widza i słuchacza. Oczywiście rodzice powinni towarzyszyć dziecku podczas przemierzania krainy fantazji, aby pomóc zrozumieć, co tak naprawę się dzieję.
Dzieci na wczesnym etapie rozwoju mają zwyczajnie problem z odróżnieniem fantastyki od rzeczywistości. Bardzo często następstwem bywają lęki i strach, gdyż dziecko wyobraża sobie, iż potwory z bajek zamieszkują jego szafę lub kryją się pod łóżkiem.
Dlatego ograniczajmy bajki obfite w przemoc, gdyż wywierają one negatywny wpływ na realny świat malucha.
Przeglądając fora internetowe, te szczególnie odradzane przez rodziców bajki to: „Pokemony”, „Power Rangers”, „Atomówki”, „Spiderman”.
Uzasadnieniem tego twierdzenia jest fakt, iż bajki dostarczają negatywnych wzorców zachowań, do których dziecko bardzo szybko się przyzwyczaja. W ów świecie walka dobra ze złem przedstawiana jest jako pojedynek na pięści, miecze, lasery i noże.
Postacie filmowe bardzo często kopią się, zabijają bądź spychają w przepaść. Dziecko zatem nie uczy się dobrego zachowania, przeprosin za złe uczynki, ale przemocy wobec innych, którą może w przyszłości zacząć stosować na rówieśnikach.
Zatem jakie bajki to te dobre?
Jako przykład możemy podać „Świnkę Peppe”, która w swoim świecie pokazuje życie codziennym, dom rodzinny. Bohaterowie są uroczy i uczą dziecko obowiązków, takich jak na przykład mycie zębów, zmywanie naczyń, sprzątanie itd. Bajka pokazuje również jak zachowywać się wobec bliskich, przyjaciół i rodziny. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością.
Inną polecaną bajką jest „Toy Story”. Opowieść idealna dla współczesnych dzieci. Przedstawia losy zabawek, które mają swoje problemy, podobne do ludzi. Jest to historia, która wywołuje uśmiech na twarzach zarówno dzieci jak i dorosłych.
Czym zatem kierować się w wyborze bajki dla dziecka?
Wybierając bajkę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka dość ważnych elementów. Właściwa bajka, kreskówka powinna przede wszystkim rozwijać wyobraźnie dziecka, wzbudzać radość, uczyć poprawnej polszczyzny, budowania relacji, wykonywania codziennych obowiązków.
W każdej historii powinni występować pozytywni bohaterowie. Bardzo istotne jest, aby podczas oglądania bajki dziecko czuło się bezpieczne. Należy również dostosować bajkę do wieku dziecka.
Źródło:
http://dzieci.pl/kat,1024261,title,Najgorsze-bajki-dla-dzieci,wid,18388081,wiadomosc.html