Balet – bardzo często jest marzeniem małych dziewczynek. Chyba każda z nich przechodzi przez etap, w którym zaczyna marzyć o tym, aby zostać baletnicą. Chociaż jest to marzenie dość trudne w realizacji, to warto w nim wspierać dziecko.

Sama nauka baletu, niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych oraz przyczynia się do kształtowania charakteru. Natomiast samo zainteresowanie tańcem może się kiedyś przerodzić w ogromną pasję.

Dlatego uważamy, że należy pozwalać dziecku na próbowanie wielu nowych rzeczy, aby mogło sprawdzić co przynosi mu największą przyjemność i czego pragnie się nauczyć. Z reguły lekcje nauki baletu mogą rozpocząć dzieci, które ukończyły 3 rok życia.

ballet-1699361_960_720

Balet, a co moje dziecko będzie z tego miało?

Przede wszystkim wyrobi sobie nawyk prawidłowej postawy ciała!

A wszystko to dzięki wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń wzmacniających oraz rozciągających. W trakcie zajęć dziecko cały czas pracuje nad właściwymi ustawieniami ciała, czyli:

  • prostymi plecami,
  • wydłużoną sylwetką,
  • poprawnym stawianiem stóp oraz nad
  • utrzymywaniem mięśni.

Wszystko przyczynia się do kształtowania pięknej sylwetki oraz wpływa na prawidłową postawę ciała i kondycję fizyczną.

ballet-2789432_960_720

Poprawi Koncentrację!

Dziecko w trakcie zajęć uczy się zapamiętywać ruchy oraz ich następującą po sobie kolejność. Przeważnie nie mają z tym problemu i bardzo szybko zapamiętują nowe rzeczy, co wyrabia umiejętność koncentracji. Umiejętność przydaje się nie tylko w tańcu, ale również w życiu.

Rozwinie swoją wyobraźnię!

Nauka tańca stanowi doskonały bodziec do rozwijania wyobraźni dziecka. Każdy w choreografii może wymyślać własną historię, kreować postaci oraz samodzielnie interpretować.

Taniec to opowiadanie własnej historii i jej interpretacji za pomocą ciała.

people-2570816_960_720

Nauczy się pracy w grupie!

Dzieciaki uczą się tańczyć wraz ze swoimi rówieśnikami, dlatego też bardzo często razem wykonują różnorodne zadania. Wspólne przygotowanie przedstawienia pokazuje jak ważna jest praca w grupie oraz, że na sukces składa się wysiłek każdego z uczestników.

Stanie się bardziej zdyscyplinowane!

Regularne ćwiczenia przyczyniają się do rozwijania samodyscypliny, która w przyszłości przekłada się na inne dziedziny życia. Dzieci w trakcie nauki uczą się również wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji.

person-840137_960_720 (1)

I wrażliwe na sztukę!

Balet jest tańcem klasycznym, co powoduje, że dziecko tańcząc staje się bardziej wrażliwe na sztukę i piękno, ponieważ poznaje muzykę klasyczną przy której wykonywane są układy taneczne.

Jeszcze jedno!

Balet nie tylko rozwija dziecko fizycznie, ma również ogromne znaczenie na rozwój psychiki. Z lekcji bardzo wiele wynoszą dziewczynki. Nabierają one pewności siebie i uczą się zwalczać nieśmiałość.

portrait-541347_960_720

Lekcje baletu – jak ubrać dziecko?

Dziewczynki, które pragną rozpocząć lekcje baletu, będą potrzebowały kilku rzeczy do pierwszych treningów. Jeżeli chodzi o stój będzie potrzebna obcisła koszulka, aby nie krępowała ruchów dziecka i pozwalająca na swobodne wykonywanie różnych figur tanecznych. Potrzebne będą również rajstopki albo legginsy (najlepiej w kolorze białym) oraz baletki. Aby sprawdzić czy wybrany przez nas strój nadaje się do treningów wystarczy poprosić dziecko aby usiadło na podłodze, jeżeli ruchy nie będą skrępowane oznacza to, że strój jest w porządku.

To chyba na tyle jeżeli chodzi o korzyści oraz o stój niezbędny do wykonywania ćwiczeń.

ballet-2789420_960_720

 

Będziemy powtarzać do znudzenia, że bardzo często odkryte w młodości zamiłowania mogą stać się pasją na całe życie. Musimy jednak pamiętać, że nie każde dziecko pokocha naukę baletu, jeżeli tak się stanie nie próbujmy przekonywać na siłę do kontynuacji. Nie ma sensu zmuszanie dziecka do robienia czegoś wbrew sobie, bo powoduje to gniew i niechęć.

Jeżeli nie taniec klasyczny, to być może inna forma zajęć tanecznych przypadnie Twojemu dziecku do gustu.

Możliwości jest sporo, próbujcie, testujcie i wybierzcie to, co usatysfakcjonuje Wasze dziecko. Pamiętajcie to ono ma być zadowolone i z przyjemnością ma uczestniczyć w zajęciach!

 

A balet i nie tylko znajdziecie tutaj.

 

 

Źródło: mjakmama24.pl, lesballets.pl